Ανακοινώσεις Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου 2018

Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου 2018

ΚΕΝΑ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΒΑΔΗΣ ΒΥΡΤΕΜΒΕΡΓΗΣ - ΕΣΣΗΣ

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ 70 που έχουν αποσπαστεί στην περιοχή ευθύνης του Συντονιστικού Γραφείου Μονάχου, βάσει της απόφασης Φ.821/33043/Η2 - 27/02/2018, να υποβάλλουν αίτηση προτίμησης τοποθέτησης βάσει των ακόλουθων κενών:

Κενά

• ΤΕΓ Offenbach   (Έσση)
  • ΤΕΓ Künzelsau   (Βάδη Βυρτεμβέργη)
  • ΤΕΓ Ulm            (Βάδη Βυρτεμβέργη)
  • ΤΕΓ Villingen-Schwenningen   (Βάδη Βυρτεμβέργη)

Οι αιτήσεις να υποβληθούν ηλεκτρονικά ή μέσω φαξ έως την Πέμπτη, 1 Μαρτίου 2018 και ώρα 24.00

Αίτηση Τοποθέτησης

Τρίτη, 23 Ιανουαρίου 2018

Εξετάσεις Πιστοποίησης Επάρκειας της Ελληνομάθειας 2018

Οι εγγραφές των υποψηφίων θα πραγματοποιηθούν μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος (διαθέσιμο στο http://www.greek-language.gr/certification/application/index.html).
Το περιβάλλον αυτό δίνει τη δυνατότητα διαδικτυακής πρόσβασης μέσω Η/Υ στην ηλεκτρονική αίτηση των εξετάσεων Μαΐου 2018 και στο ερωτηματολόγιο.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Σας εφιστούμε την προσοχή στην αλλαγή που ισχύει από το 2017 για το ηλικιακό όριο των υποψήφιων στις εξετάσεις:
Δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις έχουν οι υποψήφιοι που έχουν συμπληρώσει το 8ο έτος της ηλικίας τους την 31η Μαΐου του τρέχοντος έτους. Ειδικότερα, δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις για το επίπεδο Α1 για παιδιά 8-12 ετών έχουν τα παιδιά αλλοδαπών, αλλογενών και ομογενών που είναι 8–12 ετών (έχουν συμπληρώσει το 8ο έτος και δεν έχουν υπερβεί το 12ο την 31η Μαΐου του τρέχοντος έτους). Δεν υφίσταται άλλος ηλικιακός περιορισμός. Πρέπει ωστόσο να συστήνεται στους υποψήφιους ηλικίας κάτω των 16 ετών να μην επιδιώκουν τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις του Β2, του Γ1 και του Γ2 επιπέδου, γιατί το περιεχόμενο των εξεταστικών θεμάτων[1][1] απαιτεί γνώσεις και εμπειρίες που δε διαθέτουν οι μικρής ηλικίας υποψήφιοι.

Οι εγγραφές θα αρχίσουν την 1η Φεβρουαρίου και θα ολοκληρωθούν στις 18 Μαρτίου 2018, οπότε και θα κλείσει η εφαρμογή των ηλεκτρονικών εγγραφών.

Το πρόγραμμα των εξετάσεων μπορείτε να το δείτε εδώ.

Πέμπτη, 18 Ιανουαρίου 2018

ΙΓ Μαθητιάδα 2018

Δείτε περισσότερες ανακοινώσεις στο Αρχείο Ανακοινώσεων προηγουμένων μηνών.

Μαθητές - Σπουδαστές